fundacjadcu
Witamy na stronie Fundacji DCU
Chęć pomocy potrzebującym towarzyszy nam od pierwszych lat istnienia DCU. W naszych dotychczasowych działaniach pomagaliśmy już szkołom, domom dziecka, hospicjom oraz wielu inicjatywom i innym fundacjom.
Wiele z naszych działań było spontanicznych i kierowanych potrzebą chwili. W wiele akcji zaangażowani byli nasi koledzy z firmy oraz zaprzyjaźnieni agenci.
W grudniu 2020 podjęliśmy decyzję o sformalizowaniu naszych działań i nadaniu im charakteru formalnego - powołaliśmy Fundację DCU. Oficjalnie działamy od 21 lutego 2021r.
Naszą misją jest wspieranie tych obszarów, w których pomoc przynosi realny, wymierny i długookresowy skutek . Rozpiętość naszych działań sprowadza się do wspólnego mianownika - pomocy dzieciom, szczególnie w procesie szeroko pojętej edukacji. Dlatego działania nasze można podzielić na trzy główne grupy: pomoc dla Afryki, wsparcie dla szkół oraz działania dla hospicjum dziecięcego. Od początku naszych działań jesteśmy skupieni na projektach związanym z Afryką:
budową szkół dla Pigmejów zamieszkujących lasy deszczowe w Kamerunie,
projektem "Adoptuj Pigmejskie Dziecko" polegającym na objęciu pomocą dzieci zapewniając im
naukę i opiekę w szkołach, które zamierzamy specjalnie dla nich zbudować,
wspieramy „Dom Opatrzności Bożej dla dziewcząt” w Ayos, który jest prowadzony przez misjonarki
ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.
Jednak działania związane z Afryką to nie wszystko!
Wspieramy również placówki edukacyjne (m.in. doposażając je w meble biurowe i wypoczynkowe, akcja „Pierwszy Dzień w Szkole”) oraz Hospicjum dla Dzieci „Formuła Dobra”. Poprzez swoje działania chcemy wspomagać rozwój dzieci.
W związku z tym, już w sierpniu 2022 roku Wolontariusze Fundacji DCU rozpoczęli budowę nowej szkoły dla pigmejów w Kamerunie.
#fundacjadcu #dcupomaga #adoptujpigmejskiedziecko #szkoładlapigmejów
Nasze działania
Wsparcie dla szkół Naszymi działaniami chcemy przyczynić się do poprawy jakości edukacji i socjalnych aspektów życia szkolnego. Zdajemy sobie sprawę jak wiele elementów wpływa na zrównoważony rozwój dzieci, dlatego naszą pomocą uzupełniamy potrzeby placówek edukacyjnych. Wiemy jak bardzo ważne są warunki, w których uczniowie funkcjonują na co dzień. Dlatego, warto było odnowić klasę i pracownie w jednej ze szkół, tak aby wiedza przyswajana była w godnych warunkach. Kolejnym sukcesem na przełomie 2021/22 była „Akcja meble”, dzięki której wyposażyliśmy różne podmioty w meble biurowe i wypoczynkowe. Obdarowanymi placówkami były m.in. zespoły przedszkolne, szkoły podstawowe i licea. Pomagamy również w zakupach niezbędnych sprzętów oraz bieżących potrzeb wspieranych przez nas placówek. Efektem tych działań było uzupełnienie wyposażenia salki komputerowej w jednej ze szkół. Wiemy, jak bardzo wyjątkowym dniem jest 1 września dla uczniów rozpoczynających swą przygodę z edukacją, stąd pomysł aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień. Tak narodziła się akcja „Pierwszy Dzień w Szkole”, w której przekazujemy upominkowe książki pierwszoklasitom. Zainteresowane szkoły zachęcamy do udziału w wyjątkowym projekcie „Szkoła Dialogu”, jest to metoda systematycznego i długofalowego rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych oraz demokratycznego obywatelstwa.
|
Pomoc dla Afryki Plany Fundacji związane z Afryką rozpoczęły się od wyjazdu do Kamerunu naszego przedstawiciela Kamila, którego zadaniem było ustalenie jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne na miejscu. W efekcie powstał gruntownie opracowany plan działań. Współpracując z Fundacją im. Stefana Szolc-Rogozińskiego "Serce dla Afryki" oraz misjonarzami pracującymi na miejscu wiemy, co jest najbardzie potrzebne i przydatne i mamy pewność, że nasza pomoc ma sens Nasze stałe działania związane z pomocą dla Afryki to między innymi: program "Adoptuj Pigmejskie Dziecko", którym chcemy zachęcić jak największe grono osób pragnących wspierać edukację dzieci w Kamerunie. Szczegóły > patrz zakładka ADOPCJA. Kolejny z projektów to „Szkoła dla Pigmejów” wyróżniający się nowatorskim podejściem oraz mający na celu integrację osób z Polski z lokalną społecznością, poprzez wspólną pracę przy budowie szkoły. Mamy nadzieję, że taka forma współpracy wpłynie na wyższą skuteczność naszej pomocy. Chcielibyśmy aby nasza szkoła w Kamerunie stała się miejscem, w którym każde dziecko będzie mogło uczyć się i rozwijać swoje pasje w jednym miejscu. Uważamy, że najlepszą ucieczką od ubóstwa jest dostęp do dobrej edukacji. Słowa Nelsona Mandeli: „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat” najlepiej oddają cel naszego projektu. |
Działania dla hospicjum Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” wspieramy od momentu jego powstania i robimy to w różny sposób, w zależności od bieżących potrzeb organizacji. Nasza pomoc jest różnorodna w swoim zakresie: finansowa, socjalna, rzeczowa i wolonaryjna. Wspieramy wydarzenia takie jak Dzień Dziecka czy Mikołajki, wyjazdy dla dzieci i ich rodzin. Oddani wolontariusze Fundacji DCU starannie i z wielkim sercem przygotowują się do tych akcji, pamiętając, że w każdym z nas jest dziecko. Wielokrotnie pomagaliśmy przy kwestach i zbiórkach (artykuły szkolne, biurowe, środki higieny itp.) organizowanych na rzecz hospicjum.
|
Wspierają nas:
Dołącz do nas na Facebooku:
Czy wiesz, że robiąc zakupy przez internet, możesz pomagać dzięki aplikacji FaniMani.
To pierwszy w Polsce serwis, który umożliwia wspieranie organizacji społecznych podczas zakupów online,
jednocześnie “ łapiąc” okazje sprzedażowe. Płacisz tyle, ile zawsze a część wydanej
kwoty trafia do wskazanej przez Ciebie organizacji. Rekomendujemy aplikacje FaniMani!
Pomagaj Fundacji DCU i zarejstruj się na FaniMani już teraz.
Adopcja na odległość
"Adoptuj Pigmejskie Dziecko" to projekt Fundacji DCU ukierunkowany na objęcie pomocą edukacyjną i socjalną najbardziej potrzebujących dzieci w Kamerunie.
Dzięki wsparciu finansowemu od Państwa dane dziecko ma zapewnione koszty związane z zakupem podręczników, wyposażeniem dziecka w przybory szkolne, dojazdem do szkoły i innymi potrzebami związanymi z edukacją.
Każda osoba „adoptująca” przejmuję opiekę nad wybranym dzieckiem oraz może określić czas wsparcia na wybrany przez siebie okres.
Opłata za adopcję wynosi równowartość 200 EUR / rok.
WSPARCIE JEST DOBROWOLNE I MOŻNA Z NIEGO ZREZYGNOWAĆ W KAŻDEJ CHWILI.
Dlaczego Pigmeje?
Głeboko w lasach deszczowych tropikalnej Afryki żyje mały lud zwany Pigmejami. Ich nazwa wywodzi się od greckiego słowa pygme czyli „pięść”, opis, który nawiązuje do czasów, kiedy pięść mężczyzny używano do oznaczania jednostki długości 13 1/2 cala ( 34,3 centymetra).
Pigmeje zbierają pożywienie, nie uprawiają ani rolnictwa, ani hodowli bydła. Spędzają dużo czasu na gromadzeniu żywności w tym miodu.
DZIECI.
Członkowie rodziny pigmejskiej są zawsze blisko siebie. Śpią razem. Duże dziewczynki przytulają się do matki po lewej stronie chaty. Chłopcy są blisko ojca, po prawej stronie. Pigmeje uważają, że bliskość to nieodłączna część ich życia. To uczucie bliskości wykraczające poza rodzinny dom. Wszystkie dzieci odnoszą się do rówieśników swoich rodziców jako „matka” lub „ojciec”. Dzieci z najbliższej rodziny nazywane są „bratem” lub „siostrą”. Wśród wszystkich nich jest wiele czułości. Niemowlęta są cały czas noszone, istnieje więź „jak owocu do gałęzi” powiadają. To fizyczne przywiązanie jest bardzo ważne szczególnie w pierwszym roku życia, wtedy dziecko „nigdy nie jest oddzielane od matki”. Uważają, że konieczne jest utrzymywanie długiego kontaktu dziecka z dotykiem matki.
Starsze dzieci i dorośli często trzymają się za ręce, siedzą z ramię w ramię z przyjacielem albo kładą głowę na kolanach kogoś innego. Każdy, kto odczuwa potrzebę bliskości od razu się przytula, bardzo to lubią.
WYCHOWANIE.
Oto relacja europejskiego antropologa, badającego społeczność Pigmejów: "Pewnego razu maluch zmierzał prosto w stronę płonącego ognia i zawołałem, by zaalarmować matkę. Matka spokojnie odpowiedziała: „Pozwól mu podejść”. Matka wiedziała, że dziecko wkrótce poczuje ciepło i zwolni. Ufała naturze jej dziecka. Dziecko może dotknąć żarzącej się gałązki i "zapoznać się" z ogniem bez poważnego uszkodzenia palców ale z zachowaniem rodzącej się pewności siebie.„To prawdopodobnie najbardziej uderzająca różnica między Pigmejami a naszym społeczeństwem... Nie mówią swoim dzieciom, co mają robić, a czego nie”.
RELACJE.
Podstawą zdrowych relacji, jest wyrażanie szacunku względem siebie i innych. Na przykład szacunek okazuje się żywności, którą pigmej dzieli się ze wszystkimi. Jeśli brakuje jedzenia, w pierwszej kolejności karmione są dzieci, następnie starsi – czyli Ci, którzy są najbardziej bezbronni.
Pigmeje są wolni od nienawiści, chciwości i rywalizacji. Zabroniona jest przemoc fizyczna wobec innych, swobodnie wyrażają wszystkie swoje emocje. Jeśli mają ochotę płakać, płaczą. Jeśli chcą krzyczeć, krzyczą. Mężczyzna może płakać otwarcie.
EDUKACJA.
Podstawowym wymogiem przy zapisie do szkoły podstawowej w Kamerunie jest akt urodzenia. Niestety wśród Pigmejów Baka około 98% rodziców nie rejestruje dzieci po urodzeniu. Przyczyny tego stanu są różne: większość porodów odbywa się w domu, na wsi. Akty urodzenia wystawiane są tylko w szpitalach, a procedury są bardzo długie - proces rejestracji trwa zwykle dłużej niż 30 dni. Od późnych lat 80-tych siostry zakonne zaczęły prowadzić rejestry i zapisywać daty urodzenia oraz wagę. Pigmej Baka z południowo-wschodniego Kamerunu, dał swoim dzieciom to, za czym zawsze tęsknił, ale jego rodzice nie mogli mu dać – wykształcenie. „Nigdy nie chodziłem do szkoły, ale mam wielkie marzenia dla moich dzieci „Wiem, że ich przyszłość wtedy będzie lepsza”.
Nasi podopieczni
Sylvie Nadjeke |
Ngbato Boris, 5 lat |
Mpoumatab Marlene, 13 lat |
Nanga Clarisse, 7 lat |
Emile Beye, 9 lat |
Majouanna Emaye, 8 lat |
Daka Wilfred, 8 lat |
Sylvianne Adjoh |
Yana Clemence, 8 lat |
Aboul Linda, 8 lat |
David Dah Silolouab, 9 lat |
Meyanga Jean, 9 lat |
Jean Moukoulangnie |
Bidja Romuald, 10 lat |
Mathieu Ntomkana |
Akoundou Schekina, 7 lat |
Malong Annaelle, 8 lat |
Ndessali Amaya, 7 lat |
Aleo Chene, 7 lat |
Agniga Anita, 8 lat |
Assuoh Daphne, 6 lat |
Zogo Migouel, 7 lat |
Abila Rolex, 11 lat |
Djakoum Frederic, 6 lat |
Amouka Armel, 9 lat |
Carel Ansele, 12 lat |
Nzoubam Shekina, 14 lat |
Elenga Davie, 10 lat |
Elake Fabiola, 8 lat |
Fidele Mekom Mendoum, 11 lat |
Eric Amoumgba |
Dario Ambassa, 11 lat |
Mondjekou Cedric, 11 lat |
Mangue Sandrine, 9 lat |
Medouh Ampoudre, 9 lat |
Mempka Carlex, 9 lat |
Manouka Vanel, 7 lat |
Pascaline Amboa, 7 lat |
YanYang Christian, 8 lat |
Mayelle Agouague |
Umowa oraz wpłaty
Środki związane z adopcją wpłacamy na konto Fundacji DCU wskazane poniżej.
Przed adopcją dokładnie zapoznaj się z Umową oraz skontaktuj się z pracownikiem naszej Fundacji w celu omówienia szczegółów.
Umowa adopcji
Kontakt: Anna Naruszewicz, tel. 692 982 125 | e-mail: fundacja@mydcu.eu
Numer konta bankowego: Alior Bank 08 2490 0005 0000 4530 9778 8839
Wydarzenia
Dzień Dziecka z Formułą Dobra
8 czerwca 2024, Wrocław
W sobotni poranek wolontariusze Fundacji DCU po raz kolejny wzięli udział w Dniu Dziecka dla podopiecznych i ich rodzin ze Stowarzyszenia medycznego Hospicjum Dla Dzieci z Dolnego Śląska „Formuła Dobra”.
Nasi wspaniali wolontariusze przed wydarzeniem pomagali w zrobieniu dekoracji, a w dniu imprezy pomagali już od samego rana: ustawiali dekoracje, przenosili pudła z „różnymi niezbędnymi rzeczami”, porządkowali miejsce, ustawiali krzesła, stoły…. Pomagaliśmy tam, gdzie ta pomoc była potrzebna. Dzięki wspólnej pracy wszystkich osób zaangażowanych w przygotowania wszystko było gotowe na czas, jeszcze zanim pierwsi goście przybyli
A potem rozpoczęła się „morska przygoda”!
Piraci i marynarze opanowali wydarzenie. Na naszym stanowisku jak zwykle było kreatywnie i kolorowo: malowanie buziek, brokatowe tatuaże, kolorowanki, wycinanki, robienie ozdób… czego to u nas nie było! Jednak, w tym wszystkim najważniejsza była radość dzieci i ich najbliższych, bo jak mawiał Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” ❤️
DCU z wizytą w naszej szkole w Bingongol w Kamerunie!
II 2024, Wrocław
Nie zawitaliśmy do Kamerunu bez przyczyny, cała podróż odbyła się po to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu które wspieramy całym serem oraz jakie działania podjąć, aby jak najlepiej pomóc Naszym Dzieciom. Osobiście poznaliśmy osoby z którymi współpracujemy oraz dzieci z różnych placówek.
Całe dwa tygodnie były bardzo szczegółowo zaplanowane – było bardzo intensywnie! Każdy dzień naszej podróży to nowe miejsca i ludzie. Najwięcej czasu spędziliśmy w samochodzie. Pokonaliśmy 1800 km, z czego 1200 km przemieszczając się 2 dni po dżungli.
W pierwszym dniu odwiedziliśmy siostry w Ayos, aby poznać Nasze Dziewczęta. Potem ruszyliśmy do Lomie, skąd mogliśmy odwiedzać okoliczne szkoły Pigmejów Baka. Było ich w sumie 14. Wszędzie byliśmy witani z ogromna otwartością i radością ❤️
Jednym z najważniejszych punktów podróży było oczywiście odwiedzenie Naszej Szkoły w Bingongol! Budynek już stoi, gotowy do finalnego wykończenia. Poznaliśmy mieszkańców wioski, którzy specjalnie dla nas przygotowali piękną uroczystość powitalną. Były tańce, śpiewy i niezapomniana uczta, a przede wszystkim wiele radości i szczęścia. Wszyscy razem celebrowaliśmy nowy początek.
Dopiero w Yaounde pozwoliliśmy sobie na odpoczynek i regenerację oraz burzę mózgów i ustalenie dalszego planu działań. Będziemy rozwijać nasze 2 kluczowe projekty: „Szkoła dla Pigmejów” oraz „Adoptuj Pigmejskie Dziecko”..❤️
Rozpoczęcie roku szkolnego
1 IX 2023, Wrocław
Początek roku szkolnego to ważne wydarzenie, szczególnie dla pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w szkole.
W ubiegłym roku Fundacja DCU zainicjowała projekt „Pierwszy Dzień w Szkole”. W związku z tym, 1 września przekazaliśmy upominki na dobre rozpoczęcie edukacji uczniom klas pierwszych. Chcielibyśmy, aby takie wydarzenia na stałe wpisały się do naszego fundacyjnego kalendarza. Zdajemy sobie sprawę, że jest to ważny dzień dla wszystkich uczniów i ich rodziców, a już szczególnie dla pierwszaków. Książka wręczana w pierwszym dniu szkoły podkreśla wyjątkowość chwili - liczymy, że będzie też piękną pamiątką dla każdego ucznia.
W tym roku jako upominek wybraliśmy „Skarbiec baśni świata” zawierający najwspanialsze baśnie z całego świata, znane i lubiane przez dzieci. Pozycja zawiera też ciekawostki o ich autorach oraz historii każdej z baśni. Książki zostały przekazane do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr. 8 (Szkoła Podstawowa nr. 58) oraz do pierwszej ukraińskiej szkoły w Polsce z fundacji „Niezniszczalna Ukraina”.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów oraz dobrych ocen, jak również wiele przyjemności z poznawania świata nauki.
Dzień Dziecka z "Formułą Dobra" oraz Fundacją DCU
1 VI 2023, Wrocław
Dzień Dziecka to zawsze wyjątkowy dzień w roku.
W tym roku Dzień Dziecka w Stowarzyszeniu Medycznym Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” obchodzony był już 27 maja! Fundacja DCU z ogromną przyjemnością kolejny raz wzięła udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Tegoroczny Dzień Dziecka odbył się pod specjalnym przewodnictwem Superbohaterów, których reprezentowali: Batman, Spiderman, Mystique, Flash, Kobieta Kot, Thor, Super Woman, Czarna Wdowa i Aquaman.
Fundacyjni wolontariusze wykazali się kreatywnością w przygotowywaniu zabaw i zadań dla wszystkich superbohatrów, tych małych i tych większych: były maski i naramienniki do własnoręcznego ozdobienia, było malowanie buziek, były kolorowe tatuaże, były też kolorowanki i plakaty. Dzieci mogły u nas ucharakteryzować się na ulubionego Superbohatera i ruszyć dalej, na podbój kolejnych krain!
Cale wydarzenie było bajkowe i kolorowe, a nasi Superbohaterowie (Justyna, Dominika, Kasia, Magda, Miłosz, Julia i Asia) spisali się na medal! Dziękujemy!
Rocznica projektu "Adoptuj Pigmejskie Dziecko"
16 V 2023, Wrocław
Dziś mija rok od naszej pierwszej adopcji. Jest co świętować! Wiele dzieci otrzymało Państwa wsparcie edukacyjno-socjalne! Ale jeszcze wiele z nich czeka na swoją szansę. Przyłącz się do projektu, czyń dobro
Pamiętasz kiedy byłeś dzieckiem?
Każdy z Nas miał swojego ulubionego pluszaka, buziaki od mamy, przytulańce od taty, wymarzony tornister i cały ten dziecięcy, kolorowy jak kredki, świat. Teraz kiedy jesteśmy dorośli możemy obdarzać pomocą i bezwarunkową troską dzieci. To część naszej misji, którą możesz spełnić w ramach projektu „Adoptuj Pigmejskie Dziecko”.
Dlaczego stworzyliśmy projekt właśnie dla Tych Dzieci? Bo poprzez panującą w ich kraju dyskryminację, nierówności społeczno-ekonomiczne, przymusowe wysiedlenia, pigmejskie dzieci są szczególnie narażone na brak edukacji. Pigmeje są rdzennymi mieszkańcami lasów deszczowych, nie są ani rolnikami ani hodowcami, są myśliwymi - zbieraczami. Całe ich życie jest związane z lasem deszczowym. Las zapewnia dostęp do zwierzyny, miodu, owoców. Zasoby leśne Pigmeje sprzedają rolnikom w zamian za kukurydzę, sól, ubrania i żelazne narzędzia. Pigmeje w jednym miejscu zazwyczaj pozostają podczas pory deszczowej, która trwa 3 miesiące, a w pozostałych miesiącach koczują. Żyją w ścisłym związku ze światem przyrody i ze swoim środowiskiem naturalnym. Każdy członek rodziny ma swoje zadania i jego wkład jest niezbędny w tym procesie. Z tego powodu Dzieci zapisane do szkoły mogą zostać z niej zabrane, jeżeli rodzice będą potrzebowali ich pomocy.
Nasz projekt „Adoptuj Pigmejskie Dziecko” jest pod tym względem wyjątkowy, bowiem uwzględnia specyfikę życia tego ludu. Cieszymy się, że dzieci mają szansę na pójście do szkoły, ponieważ wierzymy, że edukacja jest największym darem jaki można ofiarować dziecku.
Czy czujesz tę misję i jesteś gotowy do opieki nad wybranym dzieckiem? Jeśli tak, to wiedz, że podarujesz mu o wiele więcej niż ciepły posiłek, dojazd do szkoły, pokrycie kosztów podręczników, zeszytów i innych niezbędnych w szkole rzeczy. Poprzez taką decyzję Twój świat trochę się zmieni ale świat Adoptowanego Dziecka zmieni się ogromnie. Jeśli chcesz pomóc, przyłącz się do projektu, wiemy że dobro mieszka w Tobie
Projekt Fundacji „Adoptuj Pigmejskie Dziecko” jest ukierunkowany na objęcie pomocą edukacyjną i socjalną najbardziej potrzebujących dzieci w Kamerunie.
Koszt Adopcji Dziecka to zaledwie równowartość 200 EUR / rok. Wsparcie jest dobrowolne!
Spotkania Fundacji DCU
7 IV 2023, Wrocław
Początek roku 2023 w Fundacji DCU był dość intensywny. Planowaliśmy nasze działania na kolejny rok.
Misją Fundacji, jest wspieranie tych działań, w których pomoc przynosi realny, wymierny i długofalowy efekt. To, co łączy nasze działania, to pomoc dzieciom. Trzy filary naszych działań to: wsparcie dla szkół, pomoc dla Afryki i wsparcie hospicjum.
Ważnym elementem budowania strategii dalszych działań były spotkania z naszymi przyjaciółmi. Wszystkie te spotkania były dla nas bardzo cenne. Chcemy pogłębiać naszą współpracę, wspierać się we wzajemnych działaniach, wymieniać się pomysłami i tworzyć wspólnie nowe projekty.
Na początku nowego roku odwiedził nas Pan Edward Skubisz, przedstawiciel Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Rozmawialiśmy o różnych sprawach, w tym także o projekcie Szkoła Dialogu.
W lutym natomiast udało nam się spotkać z przedstawicielami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr. 8 z Wrocławia reprezentowanego przez: Panią Dyrektor Renatę Kałwa, Panią Wicedyrektor Małgorzatę Kołodziej oraz naszego Dobrego Ducha z ZSP nr 8 Panią Sylwię Paszkiewicz. Przy filiżance dobrej kawy mogliśmy spokojnie porozmawiać o tym, co u nas słychać, powspominać nasze wspólne działania, co przy okazji otworzyło pole do popisu dla nowych projektów.
Jeszcze pod koniec miesiąca udało nam się spotkać z Panią Ewą Janowicz naszą łączniczką i przedstawicielką Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, przy okazji spotkania z wolontariuszami Fundacji DCU. Był czas na podsumowanie wspólnych działań, był czas na zaplanowanie nowych. był to też czas na wspólne pobycie ze sobą.
Kolejne spotkanie to miły poranek z Panią Barbarą Jopek-Szmaj przedstawicielką Szkoły Podstawowej nr. 12 z Wrocławia, z którą też nas wiele łączy. Miło było powspominać to, co wydarzyło się w ubiegłym roku, a także porozmawiać o bieżących sprawach.
Na ostatnie z zaplanowanych spotkań czekaliśmy z niecierpliwością, ponieważ z siostrą Reginą mogliśmy po raz pierwszy osobiście się spotkać. Dzięki temu, że przyjechała na urlop do Polski mogliśmy się spotkać, lepiej poznać i porozmawiać Siostra Regina jest misjonarką ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej i od wielu lat pracuje w Kamerunie, obecnie w sierocińcu. Siostry prowadzą w Ayos Dom Opatrzności Bożej dla 25 dziewcząt, który chcemy wspierać w swoich działaniach.
Urodziny Fundacji DCU
23 II 2023, Wrocław
Mamy 2 lata!
Dzisiaj Fundacja DCU świętuje swoje drugie urodziny. Pięknie się złożyło, ponieważ 23 lutego to również Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.
Podobno nie ma przypadków.
Początki Fundacji sięgały wcześniejszych lat. Od 15 lat, czyli od początku powstania DCU, wspieraliśmy działania różnych instytucji. Rozpoczęcie naszych działań wiążemy z akcją z 2019 roku „Magnesy dla Szymona”, której celem było wsparcie syna naszej koleżanki w walce z chorobą nowotworową poprzez wysyłanie magnesów z podróży. Pozdrowienia dla Szymona napływały z całego świata i pokazały jak wiele osób chętnie angażuje się całym sercem.
W 2021 roku zorganizowaliśmy wyjazd dla podopiecznych i ich rodzin ze Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. Hospicjum należy do grona naszych zaprzyjaźnionych instytucji, z którym bardzo chętnie współpracujemy, wspierając ich działania. Wspieramy hospicjum doraźną pomocą rzeczową, zbieramy nakrętki, angażujemy się w akcje doraźne.
W 2021 roku to wyposażenie studia nagraniowego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.
Pierwszy rok działania Fundacji DCU to również początek współpracy z Fundacją Serce dla Afryki. Nasze działania rozpoczął wyjazd naszego wolontariusza do Kamerunu, a czas, który Kamil spędził w Afryce pozwolił na ukierunkowanie naszych działań dotyczących pomocy dla Afryki. Stąd pomysł na adopcję pigmejskich dzieci czy budowanie dla nich szkół. Działania mające na celu wsparcie Afryki zaowocowały też wydaniem kalendarza „Serce dla Afryki”, zbudowaniem studni w Kamerunie, stałym przekazywaniem potrzebnych darów (np. niezbędnego mleka w proszku), prowadzeniem projektu „Adoptuj Pigmejskie Dziecko”, w którym wsparcie edukacyjne i socjalne otrzymuje konkretne pigmejskie dziecko.
Drugi rok naszych fundacyjnych działań rozpoczęliśmy akcją „Meble dla szkół”. Dzięki wsparciu naszych partnerów z Allianz i Wiener udało nam się doposażyć 9 placówek edukacyjno-wychowawczych w niezbędne meble (biurka, krzesła, fotele, szafy, kontenery itp…). Do Wrocławia i Strójca przyjechało 6 wielkich ciężarówek załadowanych meblami.
3 dni trwało rozwożenie i wnoszenie sprzętów ale dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z Fundacji DCU wszystko przebiegło szybko i sprawnie.
Kolejnym etapem tych działań pomocowych było doposażenie pracowni informatycznej SP nr 12 w 9 nowych komputerów, co zwiększyło komfort pracy dzieci i nauczycieli. Placówka ta należy również do grona naszych zaprzyjaźnionych szkół, którą chętnie wspieramy w ich działaniach.
W czerwcu zaangażowaliśmy się w Dzień Dziecka organizowany dla podopiecznych i ich rodzeństwa z hospicjum dla dzieci „Formuła Dobra”. Wolontariusze związani z Fundacją DCU stworzyli fantastyczną przestrzeń dla małych i dużych dzieci.
Wzięliśmy również udział w Koncercie Galowym oraz w licytacji, które zostały zorganizowane przez Fundacje wspierające dzieci z Ukrainy.
1 września obdarowaliśmy Baśniami J.Ch.Andersena wszystkich pierwszoklasistów SP nr 12.
A w grudniu Święty Mikołaj i jego fundacyjni pomocnicy mieli ręce pełne roboty. Dzieci związane z naszą Fundacją otrzymały paczki, a zaraz potem kolejny raz wsparliśmy hospicjum dla dzieci (Formuła Dobra) przygotowaniem i udekorowaniem miejsca imprezy mikołajkowej oraz przygotowaniem animacji dla najmłodszych.
Nasze działania dla dzieci z Kamerunu trwają cały czas. W 2022 roku udało nam się zakupić i dostarczyć mleko w proszku dla dzieci z przedszkoli w Doume, Esseingbot i Lomie.
Cały czas trwa projekt „Budowa Szkoły dla Pigmejów w Kamerunie”, a w programie „Adoptuj Pigmejskie Dziecko” kolejne dzieci uzyskały opiekę i wsparcie w ich codziennej edukacji.
Naszym darczyńcom, wolontariuszom, współpracownikom oraz wszystkim życzliwym ludziom serdecznie dziękujemy
Mikołajki w Formule Dobra
10 XII 2022, Wrocław
W ostatnią sobotę odbyły się Mikołajki dla rodzin związanych ze Stowarzyszeniem Medycznym Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” w którym to wydarzeniu wzięliśmy udział Fundacyjna drużyna pomocników Świętego Mikołaja do tego wydarzenia przygotowywała się już od jakiegoś czasu, ponieważ mieliśmy do zaplanowania, a potem wykonania dekoracje na to wydarzenie…
Sobotni ranek rozpoczęliśmy więc dość wcześnie, żeby ze wszystkim zdążyć na czas. I udało się!
Dzięki świątecznym dekoracjom stworzyliśmy iście bajkową krainę, do której z wielką ochotą licznie zawitali goście.
A potem odbyły się specjalnie przygotowane atrakcje dla małych i dużych gości: malowanie buziek, przygotowywanie kartek, rysowanie, wycinanie i tworzenie różnych artystycznych cudowności, wszystko to w oczekiwaniu na najważniejszego gościa tego dnia: Świętego Mikołaja!
Przybył i on, rozdawał prezenty, uściski i uśmiechy przy pomocy swoich pomocników. W takich momentach każdy, niezależnie od wieku cieszy się najczystszą radością małego dziecka.
Było pięknie, magicznie i radośnie Do zobaczenia za rok!
Adopcje w Portofino!
20 IX 2022, Wrocław
Projekt „Adoptuj Pigmejskie Dziecko” prowadzony przez Fundację DCU dociera w różne zakątki świata i łączy ludzi. Mamy swoich rodziców adopcyjnych w Niemczech, a tym razem znaleźliśmy ich we Włoszech, w uroczym Portofino.
Cieszymy się bardzo z kolejnych adopcji, ponieważ jest to realna pomoc (edukacyjna i socjalna) dla najbardziej potrzebujących dzieci w Kamerunie. Wszyscy wiemy, że „edukacja jest najpotężniejszą bronią” bo dzięki niej możemy zmienić świat.
Dzięki Agentom DCU podróż na Riwierę Włoską zaowocowała decyzją o finansowym wsparciu trójki dzieci: Emaye Majouano, Cedrica Mondjekan i Rolexa Abila!
Dziękujemy Agentom DCU - jesteście wielcy!
Niespodziewana wizyta
9 IX 2022, Wrocław
W ciepłe wrześniowe popołudnie odwiedzili nas goście ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu w składzie: Pani Beata Rokut-Społowicz - Dyrektor Szkoły, Pani Ewa Terenda - Wicedyrektor oraz Pani Barbara Jopek-Szmaj - Pedagog. Bardzo ucieszyliśmy się ze spotkania gdyż mieliśmy okazję porozmawiać o życiu szkoły, o tym co dzieje się u nas w Fundacji, o naszych planach oraz o tym co już udało nam się wspólnie zrealizować. A trzeba przyznać, że udało się i to całkiem sporo!
✅ w lutym przekazaliśmy szkole meble, uzupełniając niezbędne wyposażenie placówki. W sumie były to 3 ciężarówki pełne: biurek (32 szt.), krzeseł obrotowych (38 szt.), kontenerów (67 szt.), stołów/stolików (4 szt.), szaf/szafek (37 szt.) i wieszaków (12 szt.). Miło było wspominać rozładunek i przekazanie mebli, którego nie udałoby się przeprowadzić tak sprawnie gdyby nie pomoc i zaangażowanie wolontariuszy Fundacji DCU oraz pracowników szkoły.
✅ w kwietniu udało nam się pozyskać 9 w pełni wyposażonych komputerów, które uzupełniły salkę komputerową w szkole. W tym miejscu chcielibyśmy wspomnieć i podziękować Wiener TU S.A za przekazanie mebli i komputerów do Fundacji DCU.
✅ ostatnia nasza akcja dla SP nr 12 to przekazanie szkole pięknie wydanych Baśni Andersena, które 1 września otrzymali na dobry początek wszyscy uczniowie klas pierwszych w tej placówce. Mamy nadzieję, że będą one przynosić pierwszakom szczęście na nowej ścieżce edukacji.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Paniom za odwiedziny i do zobaczenia!
Lecimy w Kosmos!
VI 2022, Wrocław,
Pod takim hasłem, w sobotę 4 Czerwca, Fundacja DCU wzięła udział w Dniu Dziecka organizowanym dla dzieci związanych z Formułą Dobra (Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci z Dolnego Śląska Formuła Dobra).
Drużyna Fundacji DCU dwoiła się i troiła, bo zainteresowani przybywali tłumnie niczym deszcz meteorytów ... Przygotowania do tego wyjątkowego dnia zaczęliśmy już jakiś czas temu, ponieważ oprócz zaplanowania samych dekoracji musieliśmy je jeszcze stworzyć. Tak więc powstały kosmiczne dekoracje oraz stanowiska kreatywnych zabaw dla wszystkich dzieci, tych małych i tych całkiem dużych. Malowaliśmy kosmiczne stwory, dmuchaliśmy balony, pletliśmy warkoczyki i ozdabialiśmy się galaktycznie, bawiliśmy się kosmicznie! Mamy nadzieję, że nasi goście również
Wywiad w Radio Rodzina.
II 2022, Wrocław,
Pod koniec lutego w Radiu Rodzina odbył się wywiad z prezesem Fundacji DCU Ryszardem Hołubniakiem oraz Prezesem Fundacji Serce dla Afryki, Adamem Gardynikiem. Wywiad związany był z projektem budowy szkoły dla Pigmejów w Kamerunie. Zapraszamy do odsłuchu w wolnej chwili.
Fundacja DCU zaopatruje wybrane placówki w meble biurowe.
I-II 2022, Wrocław.
Z początkiem roku dzięki staraniom wolontariuszy udało się Fundacji pozyskać używane (ale w b. dobrym stanie) meble biurowe, które postanowiliśmy przekazać w ramach darowizny wspieranym przez nas placówkom oświatowym. Pierwsza partia mebli została przekazana do Zespółu Szkolno – Przedszkolny w Strojcu w województwie opolskim.
W kolejnej turze akcji meblowej wsparliśmy następujące placówki z Wrocławia: Szkołę Podstawową nr 12 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Wspierania Dzieci z Autyzmem „Niebieski Latawiec” Sp. Z o.o., Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, Fundacja Kolorowa Inicjatywa, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8, Stowarzyszenie Ogród Wyobraźni Leonardo da Vinci Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Szkołę Podstawową nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka oraz Liceum Ogólnokształcące nr II im. Piastów Śląskich z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.
W sumie, do Wrocławia przyjechało 5 ciężarówek mebli i sprzętów biurowych! Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i mamy nadzieję, że mebelki i akcesoria będą służyć długo nowym właścicielom
Fundacja DCU wypuszcza limitowaną edycję kalendarza "Serce dla Afryki" - Licytacja dla WOŚP.
XII 2021 - I 2022, Wrocław.
W tym roku Fundacja DCU zagrała razem z 30 finałem Wielekiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Na licytację wystawiony został kalendarz "Serce dla Afryki" z limitowanej edycji.
Tegoroczny kalendarz wspiera akcję Fundacji DCU oraz Fundacja im. Stefana Szolc-Rogozińskiego Serce Dla Afryki pomocy dzieciom z Afryki. Projekt Adopcji na odległość polega na adoptowaniu i wsparciu konkretnego dziecka z Kamerunu symboliczną kwotą oraz zagwarantowanie mu wykształcenia, przyborów szkolnych czy opieki medycznej a co za tym idzie lepszego jutra.
Co więcej, kilkanaście egzemplarzy naszego kalendarza powędrowało również do Kamerunu i trafiło m.in. do dzieci, które w nim wystąpiły na fotografiach. Oczywiście były zachwycone tym jak wyszły na zdjęciach w dużym formacie. Dziewczynki z fotografii pochodzą z sierocińca w Ayos w Kamerunie, którym opiekują się Siostry Amadeusza i Dariusza. Mają one ogromny wkład w opiekę i edukacje tych dzieci. Dzieci, które trafiają do ośrodka są często smutne i zaniedbane ale dzięki opiece Sióstr, które dają im wiele serca i troski stają się wspaniałymi i ufnymi dziećmi. Pozdrawiamy gorąco Agathe, Arian, Antoninę, Paulinkę i pozostałe dzieci z sierocińca
Fundacja DCU poszukuje lokalizacji w Kamerunie na nową szkołę dla Pigmejów
VIII, IX 2021, Afryka, Kamerun.
Przedstawiciel Fundacji DCU, Kamil, odwiedził Kamerun z bardzo konkretną misją – wybrania placówki, którą Fundacja DCU mogłaby się opiekować. W wyniku przeprowadzonego rekonesansu ustaliliśmy, jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne na miejscu jaki również udało się wstępnie wytypować teren, na którym powstanie nowa placówka edukacyjna, dedykowana niewielkiej garstce Pigmejów (choć nie tylko) zamieszkujących południową części Kamerunu, na zachód od rezerwatu Dje.
Fundacja DCU na warsztatach z dziećmi z Hospicjum "Formuła Dobra"
VII 2021, Ekomuzeum Wrzosowej Chaty w Borówkach.
7 lipca 2021 zorganizowaliśmy jednodniowy wyjazd dla podopiecznych i ich rodzin znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formula Dobra”. Pojechaliśmy do Ekomuzeum Wrzosowej Chaty znajdującego się w urokliwej miejscowości Borówki.
Pobyt w Borówkach rozpoczęliśmy od warsztatów ziołowych, które są specjalnością naszej gospodyni Pani Bogusi. Ich uczestnicy przygotowywali olejki do kąpieli oraz woreczki zapachowe, wszystko to było kompozycją z ziół i darów lasu. Zapachy wypełniające Wrzosową Chatę były iście magiczne.
Pozostały czas spędziliśmy na świeżym powietrzu, było mnóstwo gier i zabaw, były ogromne bańki mydlane, były ziołowe pogawędki w ogrodzie, były makaronowe stworki i plastelinowe ludki…
Po aktywnie spędzonym czasie zjedliśmy specjalnie dla nas przygotowany domowy posiłek, potem piekliśmy kiełbaski na ognisku, to był obowiązkowy punkt naszego programu. Nasyceni atrakcjami i z pełnymi brzuchami poszliśmy zwiedzać okolicę. Na spacerze mieliśmy okazję podziwiać żeremie bobrów, a także odwiedzić Lipę Wróżkę, która jako miejscowy pomnik przyrody podobno spełnia życzenia.
Sukces akcji "Magnesy dla Szymona"
V-XII 2019, Wrocław.
Z końcem maja 2019 DCU zrganizowało akcję charytatywną Magnesy dla Szymona, dzięki której pragnęliśmy wspomóc Szymona, syna naszej koleżanki w walce z chorobą nowotworową. Chciliśmy aby dzięki zaangażowaniu naszych Agentów (ale nie tylko!) na buzi Szymona na stałe zagościł uśmiech i aby zwyciężył walkę o swoje zdrowie. Szymon uwielbiał podróżować i z każdej podróży przywoził na pamiątkę magnes. Ze względu na zły stan zdrowia Szymon nie mógł podróżować, więc pomyśleliśmy, że zorganizujemy akcję w której każdy z Państwa będzie miał możliwość pozdrowienia Szymona i wsparcia go w postaci wysłania magnesu z podróży.
Akcja odniosła duży sukces. Otrzymaliśmy kilkaset magnesów przesłanych z wielu zakątków naszego globu. Każdy wysłany do nas magnes został umieszczony na specjalnie stworzonej do tego celu wirtulanej mapie, na której zaznaczaliśmy skąd jest pamiątka i od kogo. Po zakończeniu akcji wszystkie magnesy zostały przekazane Szymonowi. Dziś Szymon jest znów zdrowym i wesołych chłopcem. Mamy nadzieję, że z sentymentem i sympatią wspomina naszą akcję. Poniżej prezentujemy mapkę z zaznaczonymi miejscami z których nadesłane zostały pamiątkowe magnesy.
.
Wspierani przez Fundację DCU:
Wsparcie Fundacji DCU
We wszelkich sprawach związanych z fundacją prosimy o kontakt:
Anna Naruszewicz
Przedstawiciel Fundacji
tel. 692 982 125 | e-mail: fundacja@mydcu.eu
Możesz nas również wspierać na zrzutka.pl
Fundacja DCU
ul. Powstańców Śląskich 64, 53-333 Wrocław
Numer konta bankowego: Alior Bank 08 2490 0005 0000 4530 9778 8839
Wspierają nas:
KRS, Statut, Sprawozdania
STATUTStatut Fundacji DCU: |
|
KRSAktualny KRS do pobrania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: |
|
SPRAWOZDANIA |
|
Sprawozdanie finansowe za 2021 |
|
Sprawozdanie finansowe za 2021 - Informacje dodatkowe |
|
Sprawozdanie z działalności Fundacji DCU za 2021 |
|
Sprawozdanie finansowe za 2022 |
|
Sprawozdanie finansowe za 2022 - Informacje dodatkowe |
|
Sprawozdanie z działalności Fundacji DCU za 2022 |
|
Sprawozdanie finansowe za 2023 |
|
Sprawozdanie finansowe za 2023 - Informacje dodatkowe |
|
Sprawozdanie z działalności Fundacji DCU za 2023 |